A peremezhető anya a besajtolható anya elődjének is nevezhető. Bár már egyre kevésbé használatos technológia, azért még bele-bele futhatunk. Ezt kell tudni róla!
A ZETA Kft elsősorban kötőelemek mint például pop szegecsek, hegeszthető csavarok, anyák, besajtolható kötőelemek forgalmazásával, illetve a felhasználásukhoz szükségek technológiák árusításával foglalkozik. A peremezhető anya jelenleg nem a legkeresettebb termékünk, de azért elmondható, hogy időnként még fel-felbukkan.
Tulajdonképpen egy régi, hagyományos szegecseléshez hasonló technológiáról van szó, aminek a végén a lemezbe megbízható anya-menet kerül. A besajtolható anyák elődjének is tekinthetjük.
Bár manapság az iparban már nagyrészt besajtolható anyákat használnak, azért még vannak olyan esetek, amikor peremezhető anyákat írnak elő a gyártásnál. Mind a kettőhöz szükséges prés-szerszám, peremezés vagy besajtolás. Ebből a szempontból nincs nagy különbség közöttük. (Természetesen a szerszám kialakításában van különbség.)
Használata
Hogyan történik a peremezhető anya használata a gyakorlatban?
A lemezekbe pontos furatokat készítenek, és ezekbe helyezik bele a besajtolható anyákat. Ránézésre a peremezhető anya tulajdonképpen úgy néz ki, mint egy sima anya, csak van neki egy úgynevezett “szoknyája”, ami belemegy a furatba. Ezt a szoknyát kell utána valamilyen peremező szerszámmal vagy présgéppel kiperemezni a lemezre. Tehát a lemez-furatba a szoknya megy bele, a lemez másik oldalán ez kerül peremezésre, és ebből kifolyólag nem esik ki az anya a lemezből.
Fontos tudni, hogy a szoknya magasságát a lemez vastagságához kell választani!
Elég sok típusa van:
Külsőre létezik:
- Hengeres anya
- Hatlap kialakítású anya
Anyaga alapján:
- Acél alapanyagú
- Rozsdamentes acél alapanyagú
Rögzítési mód alapján:
- Nem recés szoknya
- Recézett szoknya
- Perem alatt recézet anya
Egyéb változó jellemzők:
- Gyártótól ("szabványtól") is függ, hogy mekkora furat kell hozzá.
- Létezik zárt kivitelű típus is, ha pl. fontos a a vízzárás, lehet zárt anyát is szerezni.
Mire van szükségünk, ha peremezhető anyát használunk?
- Ipari felhasználás esetén besajtológép vagy kör-peremező szükséges.
- Egyéb esetekben azonban elég egy megfelelően kialakított peremező szerszám. Ez egy vésőhöz hasonlít, csak ívesen van kialakítva, hogy a peremet oldalra hajlítva fokozatosan ráhajtsa a lemezre. Ha a peremező szerszámot megütjük egy kalapáccsal, oda tudja hajtani a peremet, és így rögzítődik a peremezhető anya.
Miben különbözik a peremezhető anya a besajtolható anyától?
Peremezhető termékek esetén nem léteznek menetes csapok, itt csak anyamenet van. Nem lehet tehát csapot peremezni, aminek eredményeképpen mintha egy csavar állna ki a lemezből, míg a besajtolható kötőelemek esetében ez nem okoz gondot. Távtartóként való alkalmazásra is csak korlátozottan alkalmas (mert ezeknek fix magassága van), ellentétben a besajtolható anyákkal, ahol rengeteg hossz variáns érhető el. Nincs olyan, hogy kicsit hosszabb, kicsit rövidebb, erre nincs lehetőség. Eléggé szűk emiatt a mozgástér.
Egy-két példa
Konkrét példákat azért még tudunk mondani!
Az Ericsonnál használják az adótornyok alá telepített fém dobozokba, amelyekben benne van az informatikai rendszer.
Tévékbe is használnak ilyet, zárt kivitelben: amikor rögzítjük a tévét a fali konzolra, illetve a tévé talpát, akkor zárt anyákat használunk. Ez utóbbi fontos, hiszen, ha beletekerjük a csavart, nem fordulhat elő, hogy véletlenül túltekerjük, kitörve a képernyőt. Ha hosszab csavart teszünk bele, legfeljebb nem tudjuk teljesen beletekerni. A zárt anya tehát a védelem miatt fontos: ha nyitott anya lenne, benyomhatná a képernyőt.
Ha pop szegecsre, besajtolható, peremezhető, hegeszthető kötőelemre vagy a hozzájuk szükséges gépre van szüksége, keressen minket bizalommal!