A szegecsanyák, más néven dod anyák, szegecselt anyák vagy vak anyák sokoldalú kötőelemek, amelyek egyedi tulajdonságaik miatt váltak népszerűvé a különböző iparágakban.
Mire használják a szegecsanyát?
A szegecsanyák segítségével menetes furatot hoznak létre, hogy így a csavarokat vagy más menetes kötőelemeket beszereljenek. Két esetben praktikusak:
- Ha az anyag nagyon vékony,
- vagy ha a lemez hátoldalához korlátozott a hozzáférés.
Ebben, és a következő blogunkban megvizsgáljuk az alábbiakat:
- Az alkalmazási területeket
- A hagyományos anyákkal és a besajtolható anyákkal szembeni előnyöket
- A szegecsanyák típusait
- A különböző méretekhez ajánlott lyukméreteket
A szegecsanya alkalmazási területei
A szegecsanyát rengeteg iparágban alkalmazzák, többek között az autóiparban, a repülőgépiparban, az elektronikában, a gépiparban, az építőiparban és még sok más területen. Általában fémlemezek, műanyagok és kompozit anyagok esetében használják őket, ahol megbízható és hatékony módszert biztosítanak erős és tartós menet kialakítására.
Előnyök a hagyományos anyákkal szemben:
- A szegecsanya különösen hasznos olyankor, amikor az anyag hátoldalához való hozzáférés korlátozott. (Zártszelvények esetén, illetve amikor a szerkezet kialakítása miatt nem fér oda dugókulcs vagy villáskulcs, esetleg nem hegeszthető oda hegeszthető anya.) Ilyenkor nehezen vagy egyáltalán nem megoldható a hagyományos anyák felszerelése.
- Egy oldalról való hozzáférés esetén is lehet menetet készíteni az alkalmazásba.
- Gyorsabb és hatékonyabb szerelést tesz lehetővé, csökkentve a munkaerőköltségeket és a szerelési időt.
- A szegecsanya megbízható és tartós menetes kapcsolatot biztosít, nagyjából megfelel a 8-as szilárdsági osztályú anyáknak.
- Egyenletesen osztja el a terhelést az anyagon, csökkentve az anyag sérülésének vagy deformálódásának kockázatát.
Előnyök a besajtolható anyákkal szemben:
- A besajtolható anyák az anyag speciális, pontos előkészítését igénylik, például lyukasztást vagy lézervágást, hogy megfelelő furatot hozzanak létre a beszereléshez. Ezzel szemben a szegecsanya furatigénye kevésbé érzékeny.
- A szegecsanyabehúzó szerszámok jóval olcsóbbak, mint a besajtológépek.
- A besajtolható kötőelemek esetében kétoldali hozzáférésre van szükség, míg a szegecsanyák esetében egy oldalról kell csak hozzáférni.
Következő írásunkban a szegecsanya típusait nézzük meg, és a különböző szempontok mentén pontos méretlistát is írunk majd.